Hastamızın kopan parmakları dikildi, taburcu ettik, gururluyuz.   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Hastamızın kopan parmakları dikildi, taburcu ettik, gururluyuz.

Hastamızın kopan parmakları dikildi, taburcu ettik, gururluyuz.

Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi El Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Serdar TOKER, spiral taş motoruyla yaptığı kazada Parmakları kopan hastamıza yaptığı acil müdahaleyle, hayata tutunmasını sağladı.

Yunus BALKAYA (42) evinde spiral taşı ile çalışırken bir anda aletin kontrolünü kaybetmesi üzerine yaralanmış ve acil olarak üniversite hastanesine kaldırılmış. Acil serviste ilk müdahalesinin ardından  el cerrahisi olan bir hastaneye sevki söz konusu olduğunda bizimle irtibata geçildi ve vakayı kabul ettik.

Hasta bize ulaştığında toplamda 6 saatlik bir süre geçmişti. Muayenesinde sol el 2. Parmağinda kopma, 1.parmağinda tam’a yakın kopma ve 3. Parmağında da derin bir yaralanma mevcuttu. Ameliyatta ilk olarak 2.parmağı başarılı bir şekilde replante ettik.. Daha sonra 1. Parmağın damarları, sinirleri ve 2. Parmaktan alınan greftler ile tendonlar onarıldı. Daha sonra 3. Parmağın yaralanması onarıldı. 4 gün boyunca hastayı serviste takip ettik ve üç parmağının da durumunun iyi olması ile hastamızı şifayla taburcu ettik.

Önleminizi alın, hayattan kop-mayın! Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi #elcerrahisi uzmanı Doç.Dr. Serdar TOKER, “Amputasyonlarda ilk 6 saat çok önemlidir. Parmak ampütasyonlarını tedavi ederken bu süre 12-24 saate kadar çıkabilir ama süre ne kadar uzarsa başari şansı da o kadar azalır. Ayrıca yaralanma şekli, hastanın genel sağlık durumu ve sigara kullanıp kullanmaması da sonucu belirleyen faktörler arasındadır. Tabi en başta gelen husus bu yaralanmaların önlenmesidir. Bu sebeple özellikle cihaz kullanarak çalışanların cihazların tüm özelliklerini bilmeleri ve tüm kurallara, iş güvenliği önlemlerine tam olarak dikkat ederek çalışmaları çok önemlidir.” dedi.