Gebze Psikolog   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Kanser İle Yaşamak

Kanser İle Yaşamak

KANSERLE YAŞAMAK
   Kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denilmektedir.
Günümüzden 100 ‘ den fazla kanser türüne rastlanılmaktadır. Kanser belirtilerinde en yaygın olarak görülme sıklığı ; genetik faktörler, çevresel faktörler, ani kilo kaybı, biyolojik risk gruplarıdır. Risk faktörleri olan bireylerin geç kalmadan tedavilerine başlamaları gerekmektedir çünkü erken teşhis ve tedavi burada da oldukça önem arz etmektedir.
Süreç elbetteki kolay olmayacaktır; hastalığa direnenler ve kabul edip kendi kabuğuna çekilenler olarak ayrışım göstermektedir.    Ancak teknolojinin bu denli ilerleme gösterdiği bu yıllarda direnmek yerine meydan okumak , savaşmak ve sağlığımıza daha çok dikkat etmek gerekir.
   Özellikle kanser tanısı alan bireylerin tütün ve tütün kullanımını bırakması, oksijenli ortamlarda daha çok bulunup, işlenmiş gıdaları tüketmemesi gerekmektedir.
   Kanser ; gerek olan kişiyi gerek aile yakınlarını bir hayli etkiler ancak bu bir mücadeledir, aile motivasyonu ve kenetlenme bu nokta oldukça önem arz etmektedir.
Bu sürece sahip çevrenizde birileri varsa onlardan inançlarını yitirmemelerini sürekli süreçle ilgili araştırmalar yapıp kaygı düzeylerini artırmamalarını motivasyonlarını kaybetmemelerini ve beslenme uyku gibi temel ihtiyaçlarını önemseyip hayattan  tad almalarını diliyorum.Çünkü insan inancını yitirirse kaybeder ve yenilir.
Unutmayın ; Kanser değil siz güçlüsünüz …