Yenidoğan Yoğun Bakım   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Yenidoğan Yoğun Bakım

Yenidoğan Yoğun Bakım

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi, riskli doğumlarda dünyaya gelen bebeklerin yaşama kazandırıldıkları yer olma özelliği taşıyor. Bu ünite, bebeklerin bakıma alındıkları özel kuvözler, taşıma kuvözü, ventilatörler, özel bakım yatağı, fototerapi cihazı gibi özel cihazlarla donatılmış bulunuyor.

Yüzyıl Hastanesi’nin konusunda uzman deneyimli hekim kadrosu, bu merkezde, ileri teknolojik donanımla özel bakıma ihtiyacı olan yeni doğan sorunlu bebeklere yaşam desteği veriyor. Verilen hizmetin özelliği nedeniyle Yoğun Bakım Ünitesi’nde 24 saat kesintisiz çalışma programı uygulanıyor.

Yüzyıl Hastanesi, yaşamsal önemdeki yeni doğan yoğun bakım hizmetlerini, en modern ve en ekonomik olanaklarda vermeye özen gösteriyor.

Yeni doğan döneminin önemi
Yaşama sağlıklı bir solukla başlamak, sağlıklı bir ömrün de ilk adımı sayılıyor. Ama ne yazık ki, her doğan bebek bu şansa sahip olamıyor. Çeşitli etkenlerle, bazı bebekler dünyaya riskli olarak geliyorlar. Yaşatılmaları ancak özel bakımla mümkün olabiliyor. Özelikle yeni doğan dönemi bu açıdan büyük önem taşıyor.

Bebeğin doğduktan sonraki yaşamının ilk 28 gününü kapsayan dönem “yeni doğan dönemi” olarak kabul ediliyor. Bu dönemde ortaya çıkabilecek sorunlar bebek ölümlerinde önemli rol oynuyor. İstatistiklere göre ülkemizdeki çocuk ölümlerinin yarısını yeni doğan bebek ölümleri oluşturuyor. Bu nedenle erken doğum riskini taşıyan riskli gebeliklerin muhakkak Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi olan merkezlerde takip edilmesi gerekiyor.

Yüzyıl Hastanesi, sahip olduğu bu ünite yanında, tam teşekküllü ve ileri teknolojik donanımlı bir sağlık kurumu olması nedeniyle, hem bebek hem anne sağlığı açısından güvenli bir doğum ortamı sunuyor.

Yeni Doğan Yoğun Bakım Merkezi’nin işlevi

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi, hayat kurtaran özelliğe sahip bulunuyor. Bu özelliğinin gereği olarak, yaşamı tehdit altında olan bebekler burada bakım altına alınıyor. Riskli bebekler grubunda, erken doğumla ve düşük tartılı olarak dünyaya gelen bebekler, kalıtımsal sağlık sorunu olanlar yer alıyor. Doğal şartlarda ölüm riski bulunan sorunlu bebeklerin yaşatılmasında Yoğun Bakım Ünitesi’nin önemli bir işlevi bulunuyor.

İstatistiklere göre, dünyada her 10 gebelikten biri erken doğumla sonuçlanıyor. Normal doğum için gebelik süresi 40 hafta olarak kabul ediliyor. Bu süreden bir-iki hafta önce gerçekleşen doğumlar, erken doğum sayılıyor. Bebeğin anne karnında bütün organlarının tam olarak gelişebilmesi için sağlıklı bir gebelik halinde normal olarak 38 hafta geçmesi gerektiği kabul ediliyor.

Genellikle 37. gebelik haftasından önce, yani, anne karnında gereken süreyi doldurmadan doğan bebeklerin, solunum, sindirim, sinir sistemleri ve diğer organları tamamlanmamış olduğu için ciddi sorunlar gelişebiliyor. Bu bebeklerin 24 saat boyunca monitörize edilerek yaşam desteğinin verildiği Yeni Doğan Yoğun Bakım Üniteleri’nde tutulmaları gerekebiliyor.

Kuvözlerde bakım

Kuvöz, yeni doğan yoğun bakım ünitelerinin temel unsuru sayılıyor. Yeni doğan bebekler bu kuvözlerde bakım altına alınıyor. Kuvöz, anne rahmine benzer bir ortam oluşturuyor. Kuvöz içinde bebekler anne rahmindeki gibi ısıtılıyor, enfeksiyonlardan korunuyor. Solunumu yetersiz olan bebeklerin solunumuna yardım eden, gelişmiş teknoloji ürünleri olan ventilatörler sayesinde akciğerleri olgunlaşmadan doğan bebeklerin yaşama şansı artıyor.

Kuvözlerdeki bebeklerin solunum, kalp atışları ve vücut ısıları gibi yaşamsal fonksiyonları 24 saat  takip ediliyor.

Riskli doğum yapan anneler, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde bakım altına alınan bebeklerini uygun giysilerle sık sık ziyaret edebiliyor, beslenmesine yardımcı olabiliyorlar. Anneler yoğun bakım odasına uygun giysilerle alınıyorlar. Yoğun bakım sürecinde anne desteği bebeklerin gelişimini olumlu etkiliyor

Temel felsefemiz “Hasta Memnuniyeti”

Yüzyıl Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde 24 saatlik monitorizasyon, mobil röntgen ve ultrasonografi, ayrıca istendiğinde periyodik nöroloji, kardiyoloji, hemotoloji, çocuk cerrahisi gibi yan bölümlerden konsültasyon imkanı bulunuyor.

Yüzyıl Hastanesi, “Bebek Dostu Hastane” kimliğine sahip bulunuyor. Bu kimliğine uygun çalışma ilkelerini benimseyen Yüzyıl Hastanesi’nde doğan tüm bebeklere fenilketonüri ve hipotiroit hastalıkları için tarama programı uygulanıyor.  Hasta olduğu saptanan bebeklerin tedavisi yapılıyor.

Bu hastalıklar zamanında tanı konulamadığı takdirde zeka geriliğine neden oluyor. Tarama yapılarak zeka geriliği riski sıfırlanıyor.

Verilen hizmetler

Yüzyıl Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde şu hizmetler veriliyor:

  • Solunum desteğine ihtiyaç duyan bebeklerin bakımı
  • Kuvöz bakımı
  • Kan değişimi
  • Sarılık (fototerapi) tedavisi
  • Erken doğan (prematüre) düşük ve çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin bakımı
  • Yeni doğan ve sağlık sorunu olan tüm bebeklerin bakımı