Pandemi Döneminin Çocuklar Üzerinde Etkisi   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Pandemi Döneminin Çocuklar Üzerinde Etkisi

Pandemi Döneminin Çocuklar Üzerinde Etkisi

Tüm dünyayı etkisi altına olan pandemi süreci ; sağlık ve eğitim alanını  fazlasıyla etkilemiştir. Yaşanılan bu süreç sınava girecek öğrencilerimizi ve ilk kez okula başlayacak olan çocuklarımızı daha fazla etkilemiştir.
İlk okul ve ilk eğitim yaşantıların temellerinin atıldığı çok önemli yıllardır. Bu döneme yeni katılan çocuklarda derse adaptasyon ve dikkat dağılması, ders dinlemek istememe ,oyuna ve teknolojiye yönelme gibi belli davranışlar gözlenmektedir. Ailelerin bu süreçte sorumluluk kazanımları konusunda desteklendiri , motive edici ve anlayışlı olması gerekmektedir. Ailelerin pozitif tutumları zaman içerisinde istenilen verimlilik noktasına ulaşacaktır. Birlikten kuvvetin doğması için iş birliği çok önemlidir. Öğretmenlerle sıklıkla geri bildirimlerde bulunup, ödevlerin online dersler bitiminden sonra dinlendikten sonra molalarla yapılması baskıcı bir tutumun sergilenmemesi gerekmektedir.

Bu süreçte maddi ödül verilmesi yerine maneviyata dayalı güzel cümleler daha sağlıklıdır. Fazla eleştiriye maruz kalan çocuklarda duygusal problemler gözükmektedir özellikle aileden ziyada kendini sevmeme , başaramama korkusu, derslerden kaçış planlamaları fazla eleştiri ve baskı kaynaklıdır.Eğitimin ilk temelleri 0-6 yaşta atılır tıpkı kimliğin oluşumu gibi bu zorlu süreci güzelliklerle anımsamak için pes etmemenizi çocuğunuzda var olan duygusal problemler var ise (kardeş kıskançlığı,zorbalık,korku,kaygı gibi) bunlar üzerine göz hizasına inerek konuşup ortak paydada birleşme ve yahut bir uzman psikologdan destek almanız sürecin daha verimli ilerlemesini sağlayacaktır.

Kendisini rahat ifade eden , fikirleri desteklenen , huzurlu ve sevgi dolu bir aile ortamında yetiştirdiğiniz çocuklar daha mutludur, geleceğin mimarı olan çocuklarınızdan güzel tutumlarınızı eksik etmemenizi diliyorum.

Saygılarımla 
UZM.PSK.BURCU ZAMAN