Laparoskopik Kolon ve Rektum Ameliyatları / Sağlıklı Yaşam Önerileri   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Laparoskopik Kolon ve Rektum Ameliyatları

Laparoskopik Kolon ve Rektum Ameliyatları

Laparoskopik ameliyat, hastada tedavi edilmesi planlanan ilgili organa ulaşılması için deri bütünlüğünü büyük kesiler oluşturmadan 0.5-2.00 cm kesikler açılarak kamera ile görüntüleme işlemidir. Kolon ise sindirim sisteminin son organı olan kalın bağırsaklara verilen isimdir. Kolonun son bölümü ise rektum olarak adlandırılır. Kolon ve rektum vücudumuzdaki atıkların atılmadan önce depolandığı yerdir.

Laparoskopik Kolon ve Rektum ameliyatları iyi huylu ve kötü huylu hastalıkların, yenilen yiyeceklerin vücuttan atılamaması, ilaç tedavisi uygulanmasına rağmen geçmeyen kabızlık sorunları, kalın bağırsakta oluşan iltihaplanma şikayetlerinin geçmemesi sonucu doktorunuzun uygun görmesi ile yapılan kapalı ameliyatlardır.

Öncelikli olarak karın bölgesinde minik kesi açılarak teleskop kamera ile  ameliyat edilmesi planlanan yer ve uygunluğu gözlemlernir. Daha sonrasında işlemin yapılabilmesi için üç ya da dört tane kesi açılarak ilgili yere çalışma aletleri yerleştirilerek ameliyata başlanır.

Her hastaya laparoskopik ameliyat uygulanamayabilir. Aşırı kilolu olma durumu, daha önceden geçirilmiş ameliyatlara bağlı olara fazlaca yapışıklık durumu gibi nedenlerle laparoskopik ameliyat uygulanmayabilir.

Kolon ve rektum ameliyatlarının açık ameliyatlara göre daha çok tercih edilmesinin sebebi kişinin daha az ağrı duyması, ameliyattan sonra hastanede daha az kalış süresi, normal beslenme şekline daha hızlı dönülmesi, hızlıca iyileşme süreci atlatıldığı için iş hayatına kısa sürede başlanılması, bağırsak hareketlerinin hızlıca normale dönmesi gibi sebepler laparoskopik ameliyatların önemini arttırmaktadır. Laparoskopik kolon ve rektum ameliyatları hastanemizde uzman doktorlarımız ve deneyimli sağlık çalışanları ile başarılı şekilde uygulanmaktadır.