Check-up Hayat Kurtarır | Yüzyıl Hastaneleri   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Check-up Hayat Kurtarır

Check-up Hayat Kurtarır

CHECK-UP HAYAT KURTARIR

Düzenli aralıklarla check-up yaptırmak, kişinin yaşam kalitesini artırmak için yapabileceği iyiliklerin başında gelir. Çok kısa bir zaman ayırarak yaptırabileceğiniz check-up ile sağlığınızın durumunu veya başlangıç aşamasında olan hastalıklarınızı öğrenebilirsiniz. Daha da önemlisi erken teşhisle zamanında tedavi olabilirsiniz. Özellikle çocukluk dönemi, sağlıklı bir geleceğin temellerinin atıldığı dönem olduğu için; bu dönemde yapılan taramalar, ileri yaşlarda belirti vererek organ hasarlarına neden olabilecek hastalıkları erken teşhis etmek için çok önemli bir adım.

Herhangi bir hastalığı ve yakınması olmayan kişilerin bile en az yılda bir defa 20’li yaşlarda kolesterol, kan şekeri ve kan basıncı değerlerini ölçtürmesi gerekir. Eğer değerler normal çıkarsa 30 yaşına kadar 5 yılda bir, 30-40 yaş aralığında 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise risk durumuna göre 1-3 yıllık periyotlarla kontrollerin yapılması gerekir. Yaşla birlikte önemi artan; özellikle 50 yaş üzeri erkeklere kalp damar hastalıkları, akciğer, prostat ve kolon kanseri, bayanlara menopoz şikayetleri ve kemik erimesi, kalp- damar hastalıkları, meme ve rahim kanseri gibi problemleri teşhis etmek üzere içeriği genişletilmiş yıllık check-up programları uygulanmaktadır.

Check-up sadece tetkiklerden oluşan bir inceleme değildir. Bu tetkikler öncesi yapılacak uzman doktor muayenelerinde kişinin şikayeti, hikayesi, özgeçmişi, soy geçmişi, alışkanlıkları ve varsa kullandığı ilaçlara özgü alınacak bilgiler, kişiye özel tetkiklerin eklenmesini sağlayarak en güvenilir sonuca varılmasını amaçlar. Bu nedenle check-up programlarının mutlaka uzman hekimler tarafından yapılması ve değerlendirilmesi gereklidir. Check-up taramaları profesyonel bir sağlık ekibi tarafından laboratuvar ve görüntüleme olanaklarından yararlanılarak gerçekleştirilir.

Önlem almanın tedavi etmekten daha kolay olduğu prensibine dayanan check-up, yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen önemli yatırımlardan biridir.