Ayak ve Ayak Bileği Ağrıları | Yüzyıl Hastaneleri   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Ayak ve Ayak Bileği Ağrıları

Ayak ve Ayak Bileği Ağrıları

Ayak bileği, ayak tabanı, ayak topuğu, tarak kemiği, ayak sırtı ve ayak parmaklarında görülen; burkulmaya, çarpmaya veya darbeye bağlı olarak ayak ve ayak bileğinde ağrılar meydana gelmektedir. Bu ağrılar hafife alınsa da ciddi problemler doğurabilir. Bu yüzden bir doktora başvurulmalıdır.

Belirtileri Nedir?

Pürüzlü yüzeylerde yürümede güçlük çekmek, ayaklarda şişme, hassaslaşma, sertleşme, ayaklarda sürekli burkulma ve yürürken adımın boşa atılmış hissi; ayak ve ayak bileği ağrılarının başlıca belirtilerindendir. 
Ayak ve ayak bileğindeki ağrıların şiddetlenmesi ve sık sık tekrarlanması en açık belirtiler arasında gelmektedir.

Nedenleri Nedir?

Ayakta ve ayak bileğinde oluşan ağrıların birçok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları; eklem iltihapları, bilek burkulmaları, bilekte oluşan çatlaklar, tendon iltihapları, bilekte bulunan kıkırdakta oluşan rahatsızlıklardır.

Risk Faktörleri Nedir?

Topuk dikeni, düztabanlık gibi rahatsızlıklara sahip olan bireylerde ayak ve ayak bileği ağrıları yaşanma riski yüksektir. Bunun yanında burkulma, kaza ve travmalar da risk faktörü oluşturmaktadır.

Ayak ve ayak bileklerinde oluşan ağrılar, hayat kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Eskiden yapılan pek çok aktiviteyi ağrılardan dolayı yapılamaması, kilo problemi, fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açabilir.

Doktora gitmeden önce çeşitli ağrı kesici krem ve merhemler sürülerek ağrı belli bir zaman için dindirilebilir fakat; ağrının hissedilmemesi demek sorunun çözülmesi anlamına gelmez. Bu yüzden, eğer ağrı yürümeyi ve bileği bükmeyi güçleştiriyorsa, birkaç günden fazla kesintisiz veya ara ara sürüyorsa, dinlenme anında bile ağrının şiddeti azalmıyorsa ve vücut enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa en yakın zamanda doktora gidilip muayene olunmalıdır.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Ağrı şikayetiyle doktora gidildiği zaman, doktor hastaya; önceden ayağın veya ayak bileğinin incinip incilmediğini, ağrının ne kadar süre nüksettiği, ağrı şiddetinin ne zaman ve ne yaparken artıp azaldığı, daha önceden ayak ve ayak bileği için cerrahi müdahale veya tedavi görülüp görülmediği gibi sorular yönelterek uygun tedavi programını planlar. Daha sonra fizik muayenesi ve röntgen gibi tetkiklerle ağrının kaynağı ve nedeni araştırılır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ayak ve ayak bileği ağrılarının tedavi yöntemleri tamamen sorunun kaynağına bağlıdır. Fakat, ayak ve bilekteki ağrıları geçirmek için birkaç genel tedavi yöntemi mevcuttur. Bunlardan bazıları;

  1. Sıcak - soğuk uygulaması
  2. Esnetme - germe
  3. Dinlendirme
  4. Fizik tedavi yöntemleri
  5. Uygun ayakkabı ve bileklik seçimi
  6. İltihap sökücü antibiyotikler veya kortizon tedavisi  -eğer iltihap söz konusu ise-
  7. Ayak bileği desteği

Eğer ağrı sorunu bu yöntemlerle çözülemiyorsa, cerrahi müdahale söz konusu olabilir.

Ayak bileği bir kere burkulduktan sonra,  yaşanacak çarpma, darbe veya burkulmalara daha hassas olacaktır, bu yüzden dikkatli olunmalı. Ayak ve ayak bileklerindeki ağrı doktor tedavisi sayesinde geçse bile; yürüme, spor yapma gibi aktiviteleri yaparken dikkatli olunmalı ve uygun ayakkabılar giyilmelidir.