Burun İçi Etlerin Küçültülmesi (Konka Radyofrekansı)   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Burun İçi Etlerin Küçültülmesi (Konka Radyofrekansı)

Burun İçi Etlerin Küçültülmesi (Konka Radyofrekansı)

Burnumuz vücudun kliması gibi çalışmaktadır. Koku alma görevinin yanında solunan havayı filtre eder, toz ve mikroptan arındırara ısıtır vücut sıcaklığı ile aynı seviyeye getirir nemlendirerek akciğerlere temiz havayı gönderir ve bu işlemi saniyeler içinde gerçekleştirir.

Burun etleri sağ ve sol boşlukta üçer tane olmak üzere altı tane bulunmaktadır. Alınan havanın kirlilik oranına sıcak soğuk durumuna göre bu etler büyüme küçülme özelliği gösterir. Alerjisi olan kişilerde toz, küf, polen gibi maddeler solunduğunda, hava kirliliği ve sigara tüketimi burun etlerinin şişmesine neden olmaktadır. Burun kemiği eğriliği, sinüzit ve burun iltihapları burun etinin şişmesine neden olan diğer etkenlerdir.

En net belirtisi burundan nefes alamamaktır. Kişiler istemsiz olarak ağızdan nefes almayı tercih ederler ve akciğerlere filtreienmemiş hava inmiş olur.  Gündüzleri bu durum fark edilemezse bile gece uyurken yeterli nefes alamaz. Sabah kalkıldığında yorgunluk hissi baş ağrısı gibi şikayetler oluşabilmektedir. Teşhisi için hastanın verdiği bilgiler, çalışma ve yaşam şekli, alerji ve sigara öyküsü şikayetler değerlendirilerek yapılan endoskopik burun muayenesi ve gerekli durumlarda yapılacak alerji testi ile teşhis koyulabilmektedir.

İlaçlı tedavilerin yeterli gelmediği durumlarda burun etlerinin ameliyatla küçültülmesi gerekir. Burun etleri vücudumuzun için gerekli organlardır. Geçmiş dönemlerde büyümüş etler tamemen alınıyordu bu da ameliyat sonrasında burun da kuruma kabuk tutma gibi şikayetleri getiriyordu. Günümüzde etlerin tamamen alınması yerine küçültülmesi işlemi gerçekleştirilmektedir. Konka radyofrekans yöntemi fazlasıyla kullanılan bir yöntemdir.

Bu yöntemde ise büyümüş olan etin içine yerleştirilen elektrotla ısı yayılımı sağlanır ve büyümüş konkalar küçültülür. 15-20 dk kadar süren bu işlem lokal anestezi uygulanarak yapılır. İyileşme süreci 4-8 hafta arasında tamamlanmaktadır. Bu süre içeriside şiddetli sümkürmeden kaçınılmalı, nemlendirici ve deniz sulu spreyler kullanılması önerilmektedir.