Bebeklerde Gaz Sancısı (Kolik)    - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Bebeklerde Gaz Sancısı (Kolik) 

Bebeklerde Gaz Sancısı (Kolik) 


Bebeğinizde belirli saatlerde huysuzlanma, aniden huzursuzluk, sürekli olarak ağlama gibi durumlarla birlikte bacaklarını karnına çekme, kızarma, ellerini yumruk yapma, canı çok yanıyormuş hissi gibi durumlar meydana geliyorsa bebeğiniz gaz sancısı (kolik) çekiyor olabilir. 

Kolik bir hastalık olmamakla birlikte bebeğinize herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bebeklerin %10’unda görülmektedir. Genellikle bebeğiniz 2-3 haftalıkken başlar 4-6 haftaya ulaştığında yoğun olarak hissedilir. İlk üç aylık dönemde bu durumla karşılaşılması gayet doğaldır.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin yediklerine allerji hassasiyetine göre değişmekle birlikte mama ile beslenen bebeklerde sindirim sisteminin gelişmemiş olması, fazlalaşmış barsak gazı, bebeğin alıştığı rutinin dışına çıkması gibi durumlar kolik rahatsızlığını oluşturmaktadır. 

Kuru baklagiller, acı ve baharatlı yiyecekler, brokoli, karnabahar, kafein içeren besinler, gazlı içecekler, aşırı çikolata tüketiminden kaçınmak gereklidir. Bebeğinizin karnına yapacağınız ılık yağ ile masaj ve karnına koyacağınız ılık bir havlu ve ılık banyo yaptırma gibi kurtarıcı çözümler bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır.