Bronşektazi Nedir?   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Bronşektazi Nedir?

Bronşektazi Nedir?

Soluk borusundan akciğere uzanan iki koldan her biri ve bunların dalları olan bronşların elastik ve musküler(kas) yapısının tahribatı sonucu oluşur. Bronşların olması gereken boyutundan kalıcı olarak daha büyük olmasıdır.

Bu hastalık tek bir nedene bağlı olmaksızın çocukluk döneminde geçirilen boğmaca, kızamık, tüberküloz, pnömoni (zatürre) ve adenovirüs (enfeksiyonel üst solunum yolu hastalığı) gibi hastalıkların geçirilmesi ile önceden ya da daha sonra kazanılmasıyla oluşabilir. Bebeklik döneminde görülen bronşiektazi ise doğumsal nedenlerle olmaktadır.

Sürekli olarak solunum yolu enfeksiyon hastalıkları yaşanıyorsa, Öksürük sonucu balgam oluşumu fazla ise bunu takiben kanlı balgam ve kanlı kusma şikayetleri varsa, nefes darlığı, hırıltı,  yorgunluk, iştasızlık, ağız kokusu gibi şikayeler varsa bu hastalıktan şüphelenilebilir.

Teşhis için öncelikle akciğer röntgen filmi çekilmesi ve doktorunuzun uygun görmesi ile birlikte bronkoskopi işlemi yapılması teşhisi kolaylaştıracaktır.

Tedavisi için öncelikle doktorunuzun verdiği ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir. İlaç tedavisi enfeksiyon ve iltihap oluşumunun önlenmesi için önemlidir. Harap olmuş bronşlarda viral ve bakteriyel hastalığa yakalanma riski daha fazla olacağından yılda bir kere hastanın pnömani aşısı yaptırması önerilmektedir. Aşıyı olmadan önce uzman hekim onayı ihmal edilmemelidir.  İlaçlı tedavinin yeterli gelmediği durumlarda cerrahi işlem ile harap olmuş bronşların çıkarılması işlemi yapılmaktadır. Çıkarılma işlemi diğer bronşların sağlam ve temiz olunması ile yapılabilmektedir.