Teknolojinin Hayatımıza Olan Etkisi   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Teknolojinin Hayatımıza Olan Etkisi

Teknolojinin Hayatımıza Olan Etkisi

Birleşmiş Milletler çocuk hakları beyannamesi’nde çocuklar için oyunun önemi şöyle anlatılır; eğlenceli faaliyetlere ve hedeflere yönelik oyunları oynama hakkı çocuklara sağlanmalıdır. Elbette çocuğunuzun dikkatini artırmaya , ince motor becelerini geliştirmeye yada düşünsel faaliyetlerini artırmaya yönelik oyunlara zaman aşımı yapılmadığı takdirde uygunluk verilebilir.Ancak son zamanlarda artan teknoloji kullanımı ile beraber çocuklarda hem ruhsal  hemde fiziksel  birtakım rahatsızlıklar görülmektedir. Öfke nöbetleri , kurallara karşı tepkisellik, tırnak yeme, ağlama krizleri, hissizleşme,kalp krizi riskleri gibi birçok negatif durum ile karşı karşıya kalmaktayız.

Özellikle eğitimsel ve çocuklara olumlu değerleri öğretmeye yönelik hazırlanan televizyon programlarının kanıtlanabilir olumlu etkileri vardır. Örneğin ; susam sokağı izleyen çocuklarda  ağırlıklı İspanyolca yada İngilizce konuşan çocukların okula hazır olma becerileri ve sözcük dağarcıklarının izlemeyen çocuklara nazaran daha gelişmiş olduğu görülmüştür.

Vicdan, yardımseverlik,kibarlık,saygı konulu televizyon programlarının elbetteki çocuğunuzun gelişimine olumlu katkıları olacaktır.

Ancak zamanının büyük bir kısmını bağımlı düzeyde teknoloji ile geçiren bireylerde ders başarısızlıkları ve konsantrasyon güçlükleri olduğunu belirtmek isterim.

Yapılan araştırmalarda son zamanlarda şiddet içeren ve güç temalı oyunların sıklığının arttığı bilinmektedir bu nedenle anne ve babaların oyunlar konusunda bilinçli ve uzlaşmacı bir tavır sergilemelerini öneririm.

Sevgili anne babalar sizlere tavsiyem ; çocuklarınızın oynadığı oyunları öncesinde araştırmanızı , bazen onların oynadığı ( sizin onay verdiğiniz) oyunları beraber takip etmenizi , onunla kesinlikle oyun konusunda pazarlık yada ödül gibi süreçlere girmemenizi, ona verdiğiniz sözleri tutmanızı ve sesinizi yükseltmeden önce çocuklarınızın sevgi açlığı gidermenizi sonrasında da onu anlayıp onunla sağlıklı güvenli bir bağ oluşturmanızı diliyorum.

Uzman Psikolog Burcu ZAMAN