Baş Dönmesi Ve Araç Tutması   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Baş Dönmesi Ve Araç Tutması

Baş Dönmesi Ve Araç Tutması


Halk arasında denge bozukluklarının sebebi baş dönmesi olarak nitelendirilmektedir. Denge bozuklarının nedeninin sadece baş dönmesine bağlanmamasıyla birlikte iç kulağa bağlı problemlerden dolayı da oluşabileceği düşünülmelidir. İç kulak hastalıklarından biri olan vertigo hastalığında hastalar çevrenin döndüğü şikâyetiyle hastanelere başvurmaktadırlar. 

Baş dönmesine sebep olan sistemsel sorunlar ise şöyle olabilmektedir;

Dolaşım: Baş dönmesi şikâyetlerinde en sık olarak görülen hastalık dolaşım sistemi bozukluklarıdır. Dolaşım sisteminiz de beyninize yeteri anlamda kan akışı sağlanmazsa baş dönmesi şikâyetinde artma söz konusu olacaktır. Herhangi bir yerden ya da yataktan ani kalkma durumlarında baş dönmesi çoğunlukla görülen bir durumdur. Bu durum arterioskleroz (damar sertliği) sebebiyle olabilmektedir.  Bu hastalık genellikle; yüksek tansiyon hastalarında, şeker hastalarında, kan yağları yüksek kişilerde kalp hastalıkları mevcut olan kişilerde, sinir ve stresle sık sık karşılaşılan durumlarda ve kansızlık şikâyeti bulunan hastalarda görülebilmektedir. 

Yaralanma: Kafatasında oluşabilecek büyük veya küçük çaplı hasarla birlikte baş dönmesi sorunu ile karşılaşılabilir. 

Nörolojik Hastalıklar: Multipl Skleroz, Sifiliz ve tümör gibi sinir sistemini etkileyen hastalıklar denge yapısının bozulmasına sebep olabilmektedir. Bunlar nadir nedenler olmakla birlikte tanı koyma esnasında düşünülebilmektedir.

Baş dönmesini azaltacak yöntemler ise şunlardır; 

  1. Ani pozisyon değişikliklerinden kaçınmak gerekir.
  2. Aşırı şekilde baş hareketlerinden özellikle sürekli olarak yukarı bakma hareketinden kaçınmak gerekir.
  3. Dolaşım sistemini bozacak zararlı tüketimden (nikotin, kafein, tuz) kaçınılması gereklidir.
  4. Sinir ve stresten uzak durulmalı, allerji hassasiyeti olan kişilerin alerjisi bulunan gıda, madde ya da ürünlerden uzak durması gereklidir.
  5. Baş dönmesi şikayeti bulunan kişilerin araba kullanması, tehlikeli delici/kesici alet kullanması, merdiven tırmanmak gibi efor sarf ettirecek durumlardan kaçınılması gereklidir.