Varikosel / Sağlıklı Yaşam Önerileri   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Varikosel

Varikosel

Varikosel, erkeklerde testislerin kirli kanını tahliye eden toplardamar yetmezliği olarak tarif edilebilir.

Yani testislerden uzaklaştırılması gereken kirli kanın uzaklaştırılamaması durumudur, bunun neticesinde testisler zedelenir, yıpranır. Testislerin iki ana görevi vardır, birincisi erkeklik faaliyetlerini yerine getirebilmek için hormon üretmek, ikincisi ise üremeyi sağlayan sperm üretmektir.

Varikosel, erkek kısırlığının yani çocuk sahibi olmayı engelleyen sebeplerin ilk sırasındadır. Erkeklerin yaklaşık %15’inde bu problem vardır. Varikosel çoğunlukla sol testiste görülür, fakat sağda veya çift taraflı olarakta yaygındır. Erkek İnfertilitesinde varikosel görülme sıklığı %40 ile %80 oranında değişmektedir. Varikosel fiziksel muayene ve ultrason inceleme ile teşhis edilebilmektedir.

Tedavi temelde cerrahidir hastalığa yol açan toplardamarların bağlanması veya kapatılması için en yaygın yöntem budur. Diğer bir yöntem ise radyolojik embolizasyondur. Bu işlemle de toplardamarlar kapatılabilir, ancak cerrahi tedavinin başarı oranı daha yüksektir.  Ayrıca mikroskop kullanımı cerrahi tedaviyi desteklerken, komplikasyon risklerini de azaltmaktadır.

Hastanemizin deneyimli Üroloji hekimleri tarafından Mikroskopik Varikosel Ameliyatları Mikrocerrahi olarak başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.