İlaçsız Tüp Bebek   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
İlaçsız Tüp Bebek (IVM) Nedir?

İlaçsız Tüp Bebek (IVM) Nedir?

IVM NEDİR?

IVM (In Vitro Maturasyon) kadının yumurtalarının toplanıp laboratuvarda olgunlaştırılması yöntemidir. IVM tüp bebekte bir tedavi yöntemidir.

Kadınlardaki üreme hücresi yumurtalar (oosit olarak isimlendirilir) bir kız çocuğu doğmadan önce oluşup ergenlik dönemine kadar dinlenme evresinde kalır. Ergenlikle birlikte üreme hormonlarındaki değişiklerle bu yumurtalardan biri gelişip olgunlaşır ve spermle birleşmek üzere tüplere bırakılır.

Tüp Bebek tedavisinde birden fazla yumurta elde etmek için fertilite ilaçları kullanılarak ovaryumlar  (yumurtalıklar) hormonlarla uyarılır . Gelişen bu yumurtalar tüplere bırakılmadan toplanarak laboratuvarda mikroenjeksiyon adını verdiğimiz yöntemle spermle birleştirilir.

Bazı bayanlar yumurtaları uyarmak için kullanılan ilaçlara karşı aşırı duyarlıdır. OHSS ( ovaryan hiperstimülasyon sendrom riski ) denilen bayanın hayatını riske atabilecek durum gelişebilir. Kanser hastalarında veya yumurtalık kanseri gibi durumlarda da yumurtaların zorunlu olarak hormon tedavisi görmeden dondurulması gerekmektedir. Günümüzde İlaçsız Tüp Bebek (IVM, in vitro maturasyon) yöntemiyle kadının yumurtaları daha küçük dediğimiz, immature, gelişmemiş evrede toplanabilmektedir. Bu yumurtalar laboratuvarda özel medyum içeren kültür dişlerinde büyütüldükten sonra spermle birleştirilip embriyo geliştirilebilmektedir. İşte bu yönteme IVM (in vitro maturasyon) denilmektedir.

Şu ana kadar 3000 den fazla çocuk IVM ile dünyaya gelmiştir. Hasta dostu bir yöntemdir, hormonların yan etkileri yok denecek kadar azdır ve maliyetleri normal tüp bebek yönteminden daha düşüktür.

 

Detaylı bilgi ve ücretsiz ön görüşme için 0216 397 59 00