Kurban Bayramında Beslenme   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Kurban Bayramında Beslenme ve Et tüketimi

Kurban Bayramında Beslenme ve Et tüketimi

Bütün ailenin bir araya geldiği ve lezzetli sofraların kurulduğu kurban bayramı günlerindeyiz. Et, özellikle ülkemizin yemek kültüründe önemli bir yer tutuyor. Et ve tatlı tüketimimizin arttığı bu günlerde dikkati elden bırakmamalıyız. Porsiyon kontrolü ve sağlıklı pişirme yöntemleriyle bu günleri daha sağlıklı hale getirebiliriz.
   

Özellikle bu dönemde kronik hastalıklara sahip (kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek) ve yüksek risk grubunda bulunan bireyler (çocuklar ve yaşlılar) daha dikkatli olmalıdır. Kurban eti buzdolabında -2 santigrat derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede daha uzun süre saklanabilmektedir. Birkaç gün bekletildikten sonra pişirmek için buzdolabından çıkarılan etler haşlama veya ızgara yöntemiyle pişirilerek tüketilmelidir.

Et kullanılarak yapılan sebze ya da baklagil yemeklerine yağ ilave edilmemelidir. Özellikle katı yağlar, et yemeklerinde kullanılmamalıdır, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır. Özellikle kolesterol hastaları ve kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişiler hayvansal yağ ve sakatat tüketiminden kaçınmalıdır.

Eğer mangal yapılacaksa mutlaka et ile ateş arasında 15 cm kadar mesafe oranına dikkat edilmelidir. Çünkü etin ateşe maruz bırakılması sonucunda B1, B6, B12, folikasit gibi birçok vitamin kaybına sebep olduğu gibi aynı zamanda proteinin de denatüre olmasına sebep olmaktadır. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli “kanserojen maddelerin” oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir. 

Etler, C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin mutlaka sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında C vitamininden zengin sebze/salata/ taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi oldukça önemlidir. Bu yöntem hem besin çeşitliliğinin sağlanmasını sağlar hem de sebzelerde bulunan C vitamini, demirin emilimini arttırır. Bunların yanı sıra günlük (2-2.5 lt) su tüketimine dikkat edilmelidir.

Herkese sağlıklı ve mutlu bayramlar dileriz… 
 

Dyt. Ezgi CANAT & Stajyer Dyt. Asuman GÜLER