Glokom Tedavi Edilmezse Ne Olur?   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Glokom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Glokom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Glokom gözün tedavi edilmediği zaman gözün en tehlikeli hastalıklarından biridir. Çünkü hasar oluştuktan görmek hangi görüştükten sonra geri dönüşü yoktur. Erken teşhis konulduğu takdirde tedavi ile hasar yüzde yüze yakın engellenmektedir.

Doğumdan  itibaren her yaşta görülebilir doğumsal glokom tanısı için bir ayda bebeklerimizi göz muayenesi zaten hastanemizde yapmaktayız. Bunun dışında erken yaşlarda görebiliriz erişkin yaşlarda görebiliriz ve daha sık olarak da ileri yaşlarda gördüğümüz bir hastalıktır. Öncelikle göz tansiyonu kontrol yapılıyor her muayene de göz tansiyonunu ölçerek şüphelendiğimiz hastalarda ileri tetkiklerde göz sinirlerinde bir hasar olup olmadığı göz sinir sayımları Korneyar  kalınlıkları bunlar bir teknolojik cihazlarla ölçmekte glokom tanısı koyduğumuz hastalarımıza tedavi başlamaktayız.

Düzenli kontrollerle hasta bir hastalığın olup olmadığı ilerleyip ilerlemediğini çok rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Uygun tedavi gören hastalarda yüzde yüze yakın başarı sağlamaktayız. Bütün korkumuz hastalığının geç kalmasıdır glokom sinsi bir hastalıktır herhangi bir şikayet yapmayabilir ağrı bulanıklık kaşıntı vesaire gibi şikayetler olmadan hasta bize başvuru yapmaktadır. Normal rutin kontroller de genelde yapılıyor biz bunları sinsi olduğu için de şikayet yapmaya başladığı an zaten biraz gecikmiş demektir.

Göz sinirlerinde  ciddi kayıplar oluşmuştur görme alanı kayıtlar oluşmuştur tedaviye belirleyen en önemli koşullar hastanın geldiği zaman ne kadar erken olduğu sinirlerdeki harabiyetinin olup olmadığı glokomun tipi değişikliklerde glokom görmekteyiz bütün bunlara göre tedavilerini düzenlemekte erken teşhisle hastalarımızı kurtarabilmekteyiz.