Gebze Hastanesi Bel Fıtığı   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Beni Komşum Felç Etti

Beni Komşum Felç Etti

Bel Fıtıkları

  • Yeni Konsept Fonksiyonel Yetmezlik
  • "Beni komşum felç etti"

Dünyada her iki kişiden biri yaşamı boyunca en az bir kez bel ağrısı çeker.Bu kadar yaygın bir rahatsızlık için sebebe yönelik dikkat azlığı ve önlemeye yönelik çabalar ne yazık ki yetersizdir.

Yeni Konsept Fonksiyonel Yetmezlik

Bel yalnızca beş bel omuru ve kuyruk sokumu kemiğinden oluşmaz.
Bunların etrafını çevreleyen kas ve bağ dokusu, önünde karın yan ve ön kas ve bağ dokuları ile sarılmıştır. Bel hareketlerimizde, bahsedilen bu dokuların klasik müzik orkestrasındaki uyum gibi bir harmoni içinde çalışması ile oluşur. Bir dokunun zayıflığı ya da diğer dokularla uygun çalışamaması bu harmoniyi bozar ve sonunda tüm yük bel omurlarıyla disk dokusuna bineceği için bel fıtığı oluşur. Sonuç olarak bel fıtığı bir yetmezlik-belin fonksiyonel yetmezliği-sonucunda ortaya çıkmış bir durum, bir hastalıktır. Bataklık – sivrisinek örneğinde olduğu gibi belinde fonksiyonel yetmezlik olan kişinin en sonunda bel fıtığı olmasını engelleyemezsiniz.

Tedavi

Fonksiyonel yetmezlikte tedavi fonksiyonel rehabilitasyondur.
Buda kontrollü egzersiz, kilo kontrollü, sportif faaliyetlerden ve aktif yaşamdan geçer.
Bel fıtığının tedavisinde dünyadaki altın standart mikro cerrahidir. Bu
Cerrahi genel ya da spinal anestezi (konuşarak ameliyat) ile yapılabilir. Böyle bir ameliyattan üç-dört saat sonra hasta kalkıp yürüyebilir ve ertesi gün evine gidebilir. Başarı oranı çok yüksektir.

Beni komşum felç etti

Artık ileri teknoloji ve deneyimlerle yapılan ameliyatlarda çok yüksek oranlarda başarılı sonuçlara ulaşılabiliniyor ve hastalar kısa sürede normal hayatlarına dönebiliyor. Ancak ameliyat olması gerekirken komşusunu dinleyip tedavi olmayan ise hastalığı ömür boyu çekiyor, hatta felç kalıyor.
Ayrıca özellikle ameliyata karşı duyulan korku sebebiyle ve komşu yönlendirmeleriyle hasta tıp dışı uygulamalara yönleniyor ve sağlığını daha da tehlikeye atıyor. İnsanımız bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı seviyor, bu konuda uzmanlaşmış beyin sinir omurilik cerrahlarının fikirleri yerine kulaktan dolma komşu önerileriyle hayatını tehlikeye atacak kadar da cesaretli olabiliyor.

Sonuç

Her şeyden önce bel ağrılarına fonksiyonel yetmezliğin sebep olduğunu unutmayarak, koruyucu yöntemlerle bu durumun oluşumunu engellemeliyiz. Her önleme rağmen ağrı oluşmuşsa konunun uzmanı olan beyin sinir omurilik cerrahlarının tanıyı koyması ve tedaviyi sağlıklı bir şekilde yönlendirmesini sağlayarak hem daha az ağrı çekmiş, hem de daha az maddi ve manevi külfetle hastalıktan kurtulmuş oluruz.
Unutulmaması gerekir ki cerrahi tüm bel ağrılarının tedavisinde ancak %10-15 hastada gereklidir, ileri teknoloji ve donanımla başarıyla uygulanmaktadır. Komşumuzu dinleyip, eğer gerekli ise, bu tedaviden mahrum kalmayalım.