Cinsel Terapi  - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Cinsel Terapilerde Başarı Oranı Yüksek Midir?

Cinsel Terapilerde Başarı Oranı Yüksek Midir?

Cinsel yaşam kişinin en vazgeçilmez alanlarından biridir. Fakat çiftler bu alanda çeşitli sorunlar yaşayabilir ve desteğe ihtiyaç duyabilirler.

Psikolog ve Psikiyatri uzmanlarımız tarafından #CinselTerapi başarıyla uygulanmaktadır. Randevu ve bilgi için 02163975900

CİNSEL TERAPİ NEDİR?
Cinsel terapi, cinsel problemler konularında eğitimini tamamlamış tecrübeli psikiyatrist ve psikologlar tarafından cinsel problemleri olan bireylere ya da çiftlere uygulanan bir tür bilişsel davranış tedavisidir.

CİNSEL SORUNLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?
İnsanın tutum ve hareketleri cinselliği; psikolojik, bedensel ve sosyal yönden etkilemektedir. Cinsellik yalnızca cinsel organlarla sınırlandırılmamalı; his, fikir ve benimsenmiş inançlarla beraber ele alınmalıdır. Benimsenmiş inançların genellikle yanlış olabildiği bilinmektedir. Cinsel problemlerin ve bozuklukların gelişmesinde kişinin psikolojik ve bedensel özellikleri ya da ikili ilişkilerin interaktif etkileri olabilir. Bundan dolayı cinsel problemlerin tedavisi de, oluşumuna sebep olan etkenlere göre farklılık gösterebilir. Birey ile görüşülerek problemi ortaya çıkaran, yerleşmesine sebep olan etkenler beraber incelenir. Sorunun tedavisinde olumlu sonuç verecek ilaç veya psikoterapiler seçilir.

Cinsel problem biyolojik veya tıbbi bir nedene bağlı ise, tedavisi ilaç veya diğer tıbbi tedaviler olacaktır. Böyle bir durumda tedaviyi, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, ürologlar ya da psikiyatristler uygularlar. Eğer cinsel problem psikolojik nedenlerle ilişkili ise veya tıbbi bir nedene dayalı olarak ortaya çıkmış olsa bile psikolojik etmenler durumu zorlaştırmışsa, cinsel terapiler uygulanmalı ya da eklenmelidir. Cinsel terapileri ise cinsel terapi alanında eğitim almış psikiyatristler ve klinik psikologlar uygulayabilir. Bütün tedaviler gibi cinsel tedaviler de bilimsel verilere dayalı olmalıdır.

CİNSEL TERAPİNİN TEDAVİ ETTİĞİ CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI NELERDİR?
Cinsel terapinin tedavi ettiği cinsel işlev sorunları; kadın ve erkekte orgazm bozukluğu, erken boşalma, vajinismus, sertleşme bozukluğu, kadın ve erkekte cinsel isteksizlik, disparoni (kadında ağrılı cinsel birleşme)  kadında uyarılma bozukluğudur.

Ülkemizde yaşanan cinsel sorunlara bakıldığında, cinsel eğitimin verilmemesinden kaynaklanan sıkıntılar, cinsel bilgi eksikliği, cinsel tecrübenin yetersiz olması, cinsellikle alakalı yanlış inanışlar, çocukluktan itibaren büyütülme biçimi nedeniyle sağlıklı bir bedene ve psikolojik bünyeye sahip kişilerde ya da çiftlerde cinsel problemler sık görülmektedir. Bu nedenlerle ortaya çıkmış olan cinsel problemlerde birkaç seans danışmalık hizmeti verilerek tedavi edilebilmektedir.

CİNSEL TERAPİDE NELER YAPILIYOR?
Cinsel tedaviler, psikoterapi seansları hastanelerde veya özel muayenehanelerde yapılır.

Cinsel terapi bu konuda uzmanlaşmış, deneyimli psikologlar ve psikiyatristler tarafından uygulanır. Cinsel terapiye müracaat eden bireyin eşi varsa eşiyle başvuruda bulunması önerilir. Çünkü bu tedavinin olumlu sonuçlanmasını daha da artırmaktadır. İlk olarak eşlerle ayrı ayrı görüşülerek cinsel geçmiş ve cinsel problem öyküsü alınır. Problemin alanı sınırlandırıldıktan sonra tedavi hedefleri çiftle beraber saptanır. Görüşmelerin aralığı, süresi ve temel maddeleri belirlenir.

Bedende ki Cinsel alanların yapısı ve fizyolojisi, cinsel cevapların işleyişi, yanlış benimsenmiş cinsel inanışlar, cinsellik olgusu anlatılır. Daha sonra belli başlı ev ödevleri verilerek cinsel terapi uygulanır.

CİNSEL TERAPİLERDE BAŞARI ORANLARI YÜKSEK MİDİR?
Cinsel terapide tedavi genellikle olumlu sonuçlanır. Kadın cinsel işlev problemleri arasında en çok görülen vajinismus problemi; tedavisi hızlı çözüm alınan bir sorundur. Cinsel terapiye en doğru ve en hızlı sürede cevap veren cinsel işlev bozukluğu denilebilmektedir. Disparoni (ağrılı cinsel ilişki) tedavisi vajinismus tedavisine benzer ve cinsel terapi ile başarı şansı fazladır. Bedensel nedenlere bağlı kadın uyarılma bozukluklarında sebebin çözümüne yönelik tedavi uygulanır. Örneğin menopoz dönemindeki hormon tedavileri, probleminin çözümlenmesinde son derece önemli bir yer tutar ya da herhangi bir ilaç tüketimine bağlı olarak gelişen uyarılma bozukluğunda ilacın değiştirilmesi veya dozunun düşürülmesi oluşan bu sorunu kolayca çözebilir. Fakat cinsel istek sorunu tedavisinde cinsel terapiye cevap oranı diğer cinsel sorunlara göre daha azdır.

VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajinanın girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı veya imkânsız olarak algılanmasına vajinismus denilir.

Cinsel birliktelikten kaçınma, titreme, eşi üzerinden itme, ağlama davranışı ile birlikte cinsel birleşmenin imkânsız gibi algılanmasıdır. Bir erteleme ve kaçınma bozukluğu olan vajinismus CİNSEL TERAPİST ’ten alınacak CİNSEL TERAPİ veya cinsel terapi eğitimi almış hekimlerden alınacak CİNSEL TEDAVİLER ile çözülür.  TEDAVİ OLMAYI ERTELEMEYİN.

VAJİNİSMUSUN AYIRICI TANISI

Cinsel acıya neden olan etmenlerden bazıları şunlardır:

 • Pelvik iltihabi hastalığı –PİD
 • Genital pelvik tümörleri
 • Yumurtalık kistleri
 • Üriner enfeksiyonlar
 • Vajinal atrofi
 • Vajinada kuruluk
 • Vajina sarkması
 • Doğum travmaları
 • Vulva kanseri
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Sedef hastalığı, egzama vb. deri hastalıkları.

KADINLARDA DİSPARONİ ( AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ )

Cinsel birleşme sırasında yineleyici ve devamlı genital ağrı olmasıdır. Yüzeysel ve derin olmak üzere iki tipi vardır.

Yüzeysel disparoniye kronik enfeksiyonlar, klitorisin aşırı duyarlılığı, vajinit, vajinal atrofi neden olabilir.

Derin diparoniye vajinanın doğumsal anormallikleri, , sistit,  üretrit, kronik enfeksiyonlar, pelviste kitleler, bağırsak hastalıkları, genital organda sarkma neden olabilir.

Sıklıkla temel neden, vajinal salgının yetersiz olmasıdır.

Cinsellikle ilgili kaygılar, olumsuz önyargılar, cinsel taciz öyküsü, evlilik ve ilişki sorunları, ağrı beklentisi, anksiyete, korku, suçluluk ve öfke diğer nedenler arasındadır.

KADINDA ORGAZM BOZUKLUĞU NEDİR?

Olağan bir cinsel uyarılma evresinden sonra, sürekli ya da tekrarlayan bir şekilde, cinsel birleşme, mastürbasyon ya da partnerbasyon ile orgazm olamamaya ya da orgazm yoğunluğunda azalma durumuna KADINDA ORGAZM BOZUKLUĞU denir. CİNSEL TERAPİST ‘ten alınacak cinsel terapi veya hekimlerden alınacak CİNSEL TEDAVİLER ile bu bozukluk düzeltilebilir.

ERKEKLERDE GÖRÜLEN CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

 1. Cinsel istek bozuklukları ( cinsel isteksizlik, cinsel tiksinti bozukluğu, hiperseksüalite )
 2. Cinsel uyarılma /sertleşme bozuklukları ( iktidarsızlık- empotans )
 3. Orgazm / boşalma ile ilgili bozukluklar
 • Erken Boşalma, Geç Boşalma ,
 • Geriye Doğru Boşalma ( Retrograd Ejekülasyon)
 • Hiç Boşalamama ( Anejekülasyon )
 • Penis Sertleşmeden Boşalma –Ağrılı Boşalma

Retrograd Boşalma Nedenleri:

 • Mesane ve prostat ameliyatları
 • Şeker hastalığı
 • Sinir sisteminde tahribata yol açan bazı hastalıklar, örn: multiple skleroz
 • Hipertansiyon ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Genitoüriner sistemden tümör alınması
 1. Cinsel Ağrı Bozuklukları
 2. Genel Tıbbi Duruma Bağlı Cinsel İşlev Bozuklukları
 3. Başka Türlü Adlandırılamayan Cib ( Cinsel Fobiler, Maskelenmiş Bozukluklar, Cinsel Doyum Bozuklukları )
 4. Madde Kullanımına Bağlı Cib
 5. Penis Boyu Sorunları
 • Tms( Travmatik Mastürbasyon Sendromu )

SERTLEŞME BOZUKLUĞU NEDİR?

Sürekli ya da yineleyici bir biçimde, peniste yeterli bir sertlik sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene kadar penisin sertliğini sürdürememe durumudur. Ruhsal, cinsel ve ilişkisel sorunlara yol açabilmektedir.  SERTLEŞME BOZUKLUĞU, CİNSEL TERAPİST ‘ten alınacak cinsel terapi veya hekimlerden alınacak CİNSEL TEDAVİLER ile çözülür.  

ERKEN BOŞALMA NEDİR?

Cinsel etkinlik sırasında bir erkeğin sürekli ve yineleyici olarak yaklaşık bir dakika içerisinde denetimsiz ve istemsizce boşalmasıdır. En sık görülen cinsel sorunların başında yer almaktadır. Erken boşalma, CİNSEL TERAPİST ‘ten alınacak cinsel terapi veya hekimlerden alınacak CİNSEL TEDAVİLER ile çözülür.  TEDAVİ OLMAYI ERTELEMEYİN.

CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDİR?

Cinsel soğukluk veya FRİJİDİTE olarak bilinen cinsel isteksizlik, kadın veya erkekte yeterli cinsel uyarı olmasına rağmen cinsellikle ilgili her türlü aktivitelerden, cinsel düşünce ve fantezilerden uzaklaşma durumudur.

Cinsel isteksizlikte

 • Antidepresanlar
 • Prolaktin hormonu
 • Androjen hormanları
 • Kalp –damar rahatsızlıkları
 • Epilepsi
 • Böbrek yetmezliği
 • Depresyon
 • Stres
 • İlişki sorunları
 • Cinsel yolla bulaşan hastalık kapma endişesi
 • Hamilelik korkusu
 • Yaşlanma süreci rol oynamaktadır.

ANDROPOZ

İlerleyen yaşla birlikte doğal olarak azalan testosteronun yol açtığı klinik bir tablodur. Bu sendromda cinsel istek azlığı, sertleşme problemi, vücut yağlarında artış, kas ve kemik kütlesinde azalma, kansızlık gibi klinik şikayetler ile yorgunluk, konsantrasyon zorluğu, huzursuzluk gibi daha kişisel belirtiler bir arada görülebilir.