Rinoplasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Öneriler   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Rinoplasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Öneriler

Rinoplasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Öneriler

Rinoplasti burnun dış görüntüsünü güzelleştirmeyi amaçlayan bir ameliyattır. Dünyada en sık yapılan estetik ameliyattır. Burnumun şeklini beğenmiyorum diyen herkes burun estetiği olabilir. 18 yaşından itibaren yapılabilir ve üst yaş sınırı yoktur.

Hastanın genel sağlık durumu uygunsa ileri yaşlarda da yapılabilir. Her mevsimde yapılabilir. Genellikle genel anestezi ile yapılması tercih edilir, hastanın durumuna göre lokal anestezi ile de yapılabilir. Hasta ameliyattan sonra aynı gün veya 1 gün sonra taburcu edilir.   

Ameliyattan sonra:  burun içine konulan silikon tamponlar 2-7 gün sonra çıkarılır, burun üstüne konulan termal splint 7 gün sonra çıkarılır. 7 gün sonra burun üstüne flaster yapıştırılarak flaster tesbiti yapılır, bunlarda tekrar 7 gün kaldıktan sonra çıkarılır. Ameliyattan 14 gün sonra burun içinde ve üstünde hiçbir şey kalmaz normal bir görüntü olur, hasta normal hayatına döner.    

Ameliyattan önce hastalarımıza önerilerimiz: 1 hafta öncesinden, kan sulandırıcı etkileri olduğu için aspirin ve benzeri ağrı kesiciler , kan sulandırıcı diğer ilaçlar kesilmelidir (ilacı veren doktora danışılarak). 1 hafta öncesinden sigara bırakılmalıdır (sigara ödemi artırır ve kılcal damar dolaşımını bozarak yara iyileşmesini geciktirir) , alkol bırakılmalıdır (alkol yüzeyel damarları genişleterek kanamayı artırabilir). 

Ameliyattan sonra hastalarımıza önerilerimiz: 10 gün sigara içilmemelidir, 15 gün alkol alınmamalıdır. 1 ay ağır spor yapılmamalıdır (15 gün sonra uzun yürüyüşler yapılabilir). 2 ay gözlük takılmamalıdır (3 gün sonra lens takılabilir). 2 ay burun üzerine direk güneş ışığı gelmemelidir (güneşte şapka ile gezilebilir). 1 ay sonra burun üstü ve çevresine, göz altlarına yüksek faktörlü güneş kremi sürülerek, şapkada takılarak denize ve havuza girilebilir.

Op. Dr. Tayfun UYSAL