Okul Başarısının Altın Anahtarı Beslenme / Sağlıklı Yaşam Önerileri   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Okul Başarısının Altın Anahtarı Beslenme

Okul Başarısının Altın Anahtarı Beslenme

Biten tatiller ve yaz ile birlikte başlayan sonbahar, yağmurlar yeni bir dönemin habercisi. Eylül ay demek çoğu insan için okul telaşı demek. Hazır zamanı gelmişken ben de bu konuda sizi bilgilendirmek istedim. Doğru beslenmenin başarının anahtarı olduğu unutmamalı ve okul çağı diye adlandırılan bu özel dönem beslenmesi çocuklara  en doğru şekilde sağlanmalı ve öğretilmelidir.

Okul çağı dönemi; büyüme gelişmenin, öğrenmenin ve alışkanlık edinmenin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönem çocuğunuzun evden çıkıp yeni ortama girdiği, yeni insanlar ve O insanların alışkanlıklarını tanıdığı bir süreçtir. Bu nedenle, anne-babaların ve öğretmenlerin rehberliği beslenme alışkanlıklarının oluşturulmasında büyük önem taşır. Çocuklukta edinilmiş beslenme alışkanlıklarını ileriki dönemlerde değiştirmenin oldukça zor olduğu unutulmamalıdır.

Kahvaltı uzun bir açlıktan sonra alınan ilk öğündür. Çocuğunuzun gün içerisindeki algılama, anlama ve dikkat süresi üzerindeki olumlu etkisi çalışmalarla kanıtlanmıştır. Kahvaltı yapan çocuklar da abur cubur atıştırmalık tüketimi daha az görülür. Bu da obeziteden korunmada önemli rol oynar. Kaliteli protein içeren süt, yumurta, peynir sofradan eksik edilmeme, içeriğindeki kalsiyum ile de çocukların boy gelişimini sağlamadaki etkisi unutulmamalıdır. Çeşitlilik sağlamak adına sebzeli omletler, yağlı tohumlar ve kuru meyvelerle zenginleştirilmiş kahvaltılık gevreklerde ara sıra kullanılabilir.

Başta ceviz olmakla birlikte badem, fındık gibi yağlı tohumları dilerseniz kahvaltıda dilerseniz çocuğunuzun beslenme çantasında bulundurmanız, beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Pekmez, bal, reçel, fındık ezmesi hem çocuğunuzun günlük enerjisini sağlamaya hem de konsantrasyonunu arttırmaya yardımcıdır.

Çocuklar gazlı ve karbonatlı içeceklerden uzak tutulup, taze sıkılmış meyve suları, süt, ayran, kefir gibi sağlıklı içeceklere yönlendirilmelidir. Beslenme çantası ile çocuğunuza ara öğün alışkanlığı sağlamakla birlikte O’nu abur cubur tüketiminden de korumuş olursunuz. Beslenme çantasını alışkanlık haline getiriniz. Öğle ve akşam yemeği düzeni ile çocuğunuzu gün içerisinde 4 besin grubundan da dengeli bir şekilde beslemeye özen gösteriniz.

Beslenme çantası alternatifleri

  • Tam tahıllı ekmekle hazırlanmış peynirli sandviç ve süt
  • Tam tahıllı ekmekle hazırlanmış tavuklu/ton balıklı/köfteli sandviç ve ayran
  • Evde yapılmış kek ve süt
  • Kuru-taze meyve ve yağlı tohumlar (fındık, ceviz, badem gibi)
  • Haşlanmış yumurta, domates, salatalık
  • Ballı ekmek, süt, muz

Son olarak; çocuklarınıza ödül olarak çikolata, şeker yerine birlikte bisiklet binme, top oynama vs. gibi ödüller vermenizi önerir, başarı ve sağlık dolu bir eğitim öğretim yılı dilerim.