Obezite Cerrahi   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Obezite Cerrahi

Obezite Cerrahi

Obezite Cerrahi
Obezite  çoğunlukla aşırı kalori alımına bağlı vücuttaki yağ kitlesinin anormal artışıdır. Obezite Cerrahisi; Kilo vermemize yardımcı olmak için yapılan ameliyatlardır. 

Bir çok ameliyat çeşidi vardır. Ama günümüzde en çok uygulanan ameliyat halk arasında TÜP MİDE AMELİYATI olarak adlandırılan  Sleeve Gastrektomi ameliyatıdır. Dünyada obezite ameliyatlarının yaklaşık  %80 i tüp mide ameliyatlarıdır. Ameliyat Hiç bir zaman ilk tercih değildir. Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi sonrasında obezite hastalarında  başarılı sonuç elde edilemediği durumlarda obezite cerrahisi uygulanabilir.


Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?
Cerrahi işlem öncesinde diğer tüm tedavi yöntemlerini uygulamış ancak başarılı olamamış kişiler için obezite cerrahi yöntemi uygundur. Hastanın cerrahi işlem görmeden önce tüm ilgili birimlerle değerlendirilmelidir  ve anestezi açısından ameliyata elverişli olmalıdır. Hasta seçimi vucut kitle indeksine (VKI) göre yapılır.  

VKI (Vucut kitle indeksi), 40 üzerinde ise hasta opere olabilir.
VKI (Vucut kitle indeksi), 35 ile 40 arasında ve ek bir hastalığı varsa (hipertansiyon Tip 2 diyabet , uyku apne sendromu, trigliserit yüksekliği  kalp hastalığı, hipoventilasyon sendromu, karaciğer yağlanması gibi ) hasta opere edilebilir,
VKI (Vucut kitle indeksi), 30- 35 arasında ise medikal tedavilerle kan şekeri kontrol altına alınamayan Tip 2 Diyabet hastalarına ameliyat önerilebilir.
Obezitenin derecesini saptamak için en çok kullanılan yöntem vücut kitle indeksidir. 

Amerikan Sağlık Enstitüsü’ne göre VKİ ile obezite nasıl hesaplanır?
Kişinin ağırlığının (kg cinsinden) boyunun (metre cinsinden) karesine bölünmesiyle elde edilir.

20 – 24.9 ise normal
25 – 29.9 ise kilolu
30 – 34.9 ise obez
35 – 39.5 ise tip II obez
40 – 49.9 ise morbid obez
50 ve üzeri ise süper obez diye kabul edilmektedir.
OBEZİTE TEDAVİSİNDE KULLLANILAN YÖNTEMLER
Gelişen teknoloji ile obezitede kullanılan çeşitli ameliyat teknikleri mevcuttur. Ameliyat seçimi hastanının durumuna göre hekim ve hasta birlikte karar verir.

ENDOSKOPİK YÖNTEMLER: 
1-MİDE BALONU: Ameliyatsız endoskopi ile sedasyon altında yani hasta uyutularak uygulanan bir yöntemdir. Balon mide içine yerleştirilir 6 ay-1 yıl Balon mide içinde kalarak hacim etkisi oluşturur. Kilo vermede %50-60 etkilidir. Daha çok vucut kitle indeksi 27-35 arasında olan kişilere yada super mrbid obez olan yani vucut kitle indeksi 50 nin üzerinde olan kişilere ameliyat öncesi ameliyat riskini aza indirmek için uygulanabilir

2-MİDE BOTOKS UYGULAMASI: Midenin çeşitli bölgelerinine botoks enjeksiyonu yapılır. %40-50 etkilidir. Yine Vucut kitle indeksi 27-35 arasında oalan kişilere yapılabilir.
CERARAHİ YÖNTEMLER:

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide)
Transit Bipartisyon (obezite +Tip 2 Diyabet için)
Gastrik By-Pass
Duodenal Switch
Mini Gastrik By-Pass

Bu Bölüme Ait Doktorlarımız