Göz Sağlığı ve Hastalıkları Kısa Bilgiler   - Yüzyıl Hastaneleri
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Kısa Bilgiler

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Kısa Bilgiler

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Kısa Bilgiler

1.    Herpes virüsü vücudun diğer bölgelerini olduğu kadar gözü de etkileyebilir. Kızarıklık, batma yakınmalarına neden olabilir. Mutlaka bir göz doktoru tarafından görülmeli ve erken dönemde tedavi edilmelidir.

2.    Retinada oluşan bazı anormallikler ve zayıflıklar miyoplarda sağlıklı topluma göre daha sık görülmektedir. Bunların erken teşhis ve tedavisinde düzenli muayenenin rolü tartışılmaz.

3.    Uzağı görememe genelde bir hastalık değil, normalden bir sapmadır. Çok nadir olmak üzere uzağı görememe durumuna başka bir hastalık veya tıbbi durum sebep olabilir.

4.    Gözdeki kırılma kusurları gözlük ve kontakt lens kullanılarak giderilebildiği gibi ileri lazer teknolojisi sayesinde Excımer Laser-Lasık, Wave Front, Prk, Lasek, Phakıc Oıl yöntemleriyle de düzeltilebilmektedir.

5.    Ailede miyop olduğu zaman, çocuklarda olma riski de vardır. Yani genetik bir geçiş söz konusu olabilir. Genetik geçiş miyop açısından oldukça önemlidir.

6.    Miyopi erken teşhis edildiğinde, basit bir gözlük takarak bu durumu düzeltmek mümkündür. Bu yüzden de bebeklerin erken göz muayenesi çok önemlidir.

7.    Glokom erken teşhis ve tedavi edilmediği takdirde sonucu görme kaybına kadar varabilen sinsi bir hastalıktır. Bu sebeple her yıl düzenli göz muayenesi olunarak göz tansiyonu kontrol ettirilmelidir.

8.    Katarakt tedavisinin tek yolu gözdeki kataraktlı lensin saydam göz içi lensi ile değiştirilmesidir.

9.    Katarakt göz bebeğinin arkasındaki doğal merceğin (Lens) görmeyi düşürecek derecede şeffaflığını kaybederek bulanıklaşmasıdır. Katarakt özellikle yaşlılarda görülür. Tüm dünyada 1. sırada gelen körlük nedenidir. Ancak katarakt tedavi edilebilir bir görme kaybıdır.

10.    Şeker hastalarında katarakt daha erken yaşta ortaya çıkmaktadır.

11.    Dakriyosistorinostomi ameliyatları genel anestezi altında yapılabildiği gibi lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyata hazırlanan hastaya sakinleştirici ilaç verilir ve hastanın ameliyat süresince yarı uyku halinde olması (sedasyon) sağlanır. Hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.

12.    Erişkin bireylerde göz sulanması çoğunlukla gözyaşı kanalının, gözyaşı kesesinin altında bulunana buruna açılan bölümdeki bir tıkanıklığa bağlı olabilmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisinde en etkili yöntem gözyaşı kesesi ile burun arasında yeni bir gözyaşı boşaltım kanalı oluşturmaktır. 

13.    Hiç sebep yokken gözünüzün önünde görünmeye başlayan küçük siyah lekeler ile kendini gösteren “Göz uçuşması”, artık saniyenin milyarda biri ile atış yapan Vitreolizis lazer uygulaması sayesinde, yatarak tedaviye gerek bırakmadan ayakta tedavi edilebiliyor.

14.    Presbiyopi merceğin, uyum aracılığıyla gözün odağını değiştirme yeteneğini kaybetmesidir ki bu süreçte göz kasları, merceğin şeklini değiştirirler. Presbiyopi, kırklı yaşların ilk yıllarında başlar.

15.    Ön blefaritte göz kapağının dış kenarı ve kirpik dipleri etkilenir. Vücuttaki bakterilerin aşırı miktarda çoğalması ve derinin yağlı ve kepekli olmasından dolayı blefarit hastalığı meydana gelmektedir. Arka blefarit ise kapağın gözün içine değen kısmını etkiler, gözyaşı yağ bezlerinin normal çalışmaması ile ilişkilidir.

16.    Renk körlüğü en basit genel tanımı ile doğada bulunan renklerin algılanamamasıdır. Renk körlüğü, göz retinasında koni hücrelerinin bulunmaması ya da eksik bulunması sebebiyle oluşan bir hastalık olup, tam olarak nedeni bilinememektedir.