İdrar Yolu Enfeksiyonları Hakkında Bilgilenelim   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
İdrar Yolu Enfeksiyonları Hakkında Bilgilenelim

İdrar Yolu Enfeksiyonları Hakkında Bilgilenelim

Böbrekten başlayıp idrar torbası ve üretra çıkışına kadar olan organlarda  görülebilen bütün enfektif hastalıkların tamamı bu grup içerisinde adlandırılmaktadır.

Hastalık etkeni olarak vücut iç kısmı yada dışarıdan bulaşma yoluyla etkilenim olabilir. Etkenler olarak virus lar ,bakteriler , mantarlar, protozoalar  gibi çok farklı olabilmektedir. Örneğin AIDS infeksiyonu hastalığının etkeni olan virüs (HIV), HIV ("Human Immunodeficiency Virus", insan Immun Yetmezlik Virusu) infeksiyonu lentivirus ailesine mensup bir retrovirüstür.  Gonore ya da sık bilinen adıyla bel soğukluğu, Neisserria gonorrhoeae isimli bir bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.

Genital bölgede görülen etbeni benzeri küçük kabarıklık olarak başlayan siğil ler ( HPV ) siğil etkeni olan virüstür ve yaklaşık olarak 100'den fazla alt tipi bulunur.Siğiller hem kadın hem de erkeklerde genital bölge ve civarında meydana gelirse 'genital siğil' olarak adlandırılır. HPV 16,18 erkeklerde makat kanseri ve penis kanseri etkeni olabilir.İlişkiye engel olabilecek duruma yol açabilirler.

Sifiliz, ya da sık bilinen adıyla frengi; Treponema pallidum adı verilen bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.Uzun dönemde çok ciddi komplikasyonlara (istenmeyen sonuçlara) neden olan cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır.Genellikle cinsel temas ile bulaşır. Daha az oranda kan transfüzyonları, öpüşmek vb. yollar ile bulaşabilir. 
Klamidya enfeksiyonlarında  erkeklerde  en sık bulgu penisten akıntı ve idrar yaparken olan yanma,kadınlarda ise tedavi edilmediği takdirde, kadında infertiliteye kadar (kısırlık)  giden ciddi sorunlara neden olabilir. Tanısı nasıl konur?  Klamidya testi bir kişinin enfekte olup olmadığını kesin olarak öğrenmek için tek yoldur. Kadın hastada idrar örneği veya vajinal muayene ve  vajinal akıntı örneği ile testine göre tanı konur. Erkekler içinde, ya bir idrar örneği veya penisin ucunda ya da üretra ağzından alınmış sürüntü ile tanısal test yapılabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu basite alımaması gereken ciddi cinsel ve hayati sonuçlara ulaşabilen önemli problemlere yol açabilen komplike hastalıklar bütünüdür. Ayırıcı tanısı doğru konulmalıdır.

Bakteriyel  Üriner sistem enfeksiyonları erişkinlerde sık görülen önemli bir sağlık sorunudur ve en sık rastlanan etkenler gram negatif basiller olup Escherichia coli ilk sırayı almaktadır.   Tekrarlayan İdrar yolu enfeksiyonları, her yaş grubundaki bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığını tehdit eden yaygın sağlık sorunlarıdır. Mantarlara bağlı  Üriner sistem enfeksiyonları da farklı cins ve çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Gebze Yüzyıl hastanemizin Üroloji bölümünde bu tür hastalıklar ile ilgili gerekli tüm test ve tahliller yapılabilmekte ve uzman doktorlarımız tarafından tedavileri sağlanabilmektedir.