Gebze Psikolog   - Yüzyıl Hastaneleri
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Psikolojide Takıntılı Aşk

Psikolojide Takıntılı Aşk

İlişki bağımlılığı yada takıntılı aşk; kişinin kendisini ulaşılmaz olarak gördüğü (platonik) birine gereğinden fazla değer verip  onu hayatının merkezine koyup,kendi hayatını egale edip sürekli onu elde etme ve onun için fedakarlıklar yapma, kendi sınırlarını aşma ve hatta belli durumlarda kendine ve yahut etrafına zarar verme noktasına kadar gelebilen bir süreçtir.

Takıntı aşk yaşayan kişiler belli durumlarda yaptığı saplantılı davranışların ve uçlarda düşüncelerin farkında değillerdir , aşık olduğu kişiyi an be an takip etme, sürekli olan telefonla arama yada mail yada mesajlar gönderme, ev yada iş yerine gidip sürekli kontrol etme gibi davranışlar sergilemektir, bu kişiler bunun farkına varmayıp bazen bu durumu alkol veya madde kullanımı ilede birleştirebiliyorlar.

Oysa hayatınıza aldığınız yada hayatınıza almayı düşündüğünüz kişi; sizi duygu, düşünce ve davranış olarak zarar veriyor ve yıpratıyorsa ilişki dinamikleri yeniden ele alınmalıdır. Hayalinizdeki kişi hayatınızda olmak zorunda değildir, ilişkilerde güven,sevgi,saygı ve sadakat ve iletişim kurma becerileri önemlidir.

Bu koşullar sağlanmadığında düzenli olarak çiflerin birbirine psikolojik şiddet uyguladığı ve yahut değersiz hissedilen ilişkilerin onarılması için terapi desteği alması ancak tüm yapılan müdahalelere rağmen her hangi bir değişim olmadığında vazgeçmek ve uzaklaşmakta gereklidir.

Eğer sizde ilişkide değer görüldüğünüzü hissetmiyor, ona rağmen sürekli, tek taraflı çaba gösteren bir yapıyla hergün kendinizi yorup yıpratıyorsanız artık buna bir son verin, hak ettiğiniz değeri sağlıklı normlarla devam ettirip yaşamınızı ona göre şekillendirin. Kimse sizden daha değerli değil yaptığınız seçimler kendinize verdiğiniz değeri de gösterir.

Kendi değerinizi siz bilmeden başkalarının bilmesini bekleyemessiniz,sevgi paylaştıkça çoğalır ve iyi hissettirir tek taraflı ilişki sadece sizi yıpratır ve üzer. Daha mutlu olabilmeniz adına seçimlerinizi yeniden gözden geçirmenizi ve hayatınızı daha güzel yapılandırmanızı  ve gerekli durumlarda bizlerden destek almanızı öneririm.

Uzm.Psk.Burcu Zaman Yağmur